Türkiye’nin ilk Senaryo Doktoru Gülçin Gök

Senarist Adaylarına Yol Gösteriyor…

Senaryo Doktoru Gülçin Gök, 13 Mayıs Cumartesi günü Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM)’in davetlisi olarak “Senaryo Yazarlığı” üzerine workshop ve söyleşiyi Muallimler Birliği salonunda gerçekleştirdi.

Türkiye’de senaryo doktoru kavramını ilk kez kullanan ve bunu meslek hale getiren Gülçin Gök, söyleşiye sektörde edindiği deneyimleri anlatmakla başladı. Daha sonra senaryonun ne olduğuyla ilgili bir giriş yaptıktan sonra senaryoda konu seçiminden karakter oluşturmaya, olay örgüsünden çatışmaya, çatışmadan aksiyon çizgisine kadar senaryoda bulunması gereken anlatım unsurlarına değindi. Gök, ‘Hayatta bir karşılığı ve gerçekliği olan hikayelerin’ anlatılması gerektiğini belirtip, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı. Söyleşinin ardından Yavuz Turgul’un ‘Eşkiya’ filmi üzerine bir workshop gerçekleştiren Gülçin Gök, son olarak senaryo pazarlama aşamasında senaristle yapımcı arasında bir köprü kurulmasının zorunluluğundan söz ederek senaryo doktorluğunun önemini vurguladı.

Çoğunluk üniversite öğrencilerinin katıldığı söyleşide SAKEM Kısa Film yapımı ve Senaryo Yazarlığı kurs hocası Savaş HAMARAT, genel koordinatör Münevver ESEN ve diğer SAKEM kurs hocaları da hazır bulundu.

Gülçin Gök ile Senaryo Yazarlığı Üzerine Workshop ve Söyleşi - foto 2

Gülçin Gök - Senaryo Yazarlığı Üzerine Workshop SAKEM - Senaryo Doktoru