Hizmetler - Senaryo Analizi - Senaryo Doktoru

SENARYO ANALİZİ

Yazımı tamamlanmış senaryo, senaryo tekniğe göre gerek içerik gerek biçim olarak incelenir ve çözümlemesi yapılır.

Diyelim ki bir fikriniz var ve bu fikirle hikaye yazmaya karar verdiniz. Hikayenizi senaryoya dönüştürecek yeteneğiniz olduğunu  ve senaryonun kendine özgü yazım tekniğini bildiğinizi varsayarak senaryonuzu tamamladınız. İşte bütün bunları hallettiğinizi düşünüyorsanız, senaryo doktorunun analizine hazırsınız demektir.

Çözümleme sonucunda senaryonun eksiği ve fazlalığı ortaya çıkarılır.

Peki çözümlemeyi neye göre yaparız? Sinemada öykü anlatmanın en büyüleyici yolu klasik anlatımdır. Klasik anlatım; Hollywood sinemasından tüm dünyaya yayılan bir öykü anlatma biçimidir. Dolayısıyla izleyici filmleri birbirlerinden farklıymış gibi algılasa da  aslında filmler aynı anlatım ve biçim tekniklerine sahiptir. İşte senaryo çözümlemesi izleyiciye kendini fark ettirmeyen bu gizli formüllerle yapılır.

Çözümleme rapor olarak sunulur.

Çözümlemede senaryoyla ilgili söylenilen her şey klasik öykü anlatma tekniğiyle temellendirilir. Böylelikle çözümleme tamamen objektif kıstaslar göz önünde bulundurularak yapılmış olur.

Raporun sonuç kısmında da o senaryonun satıp satmayacağı ile ilgili ticari risk analizi yapılır ve kişisel görüş sunulur.

Neyin satıp satmayacağını, neyin gişe yapıp yapmayacağını,  reytinglerde kimin birinci olacağını hiç kimse hesaplayamaz.  Aslolan ve bilinen tek şey; iyi bir senaryonun seyirci üzerindeki etkisidir. Gişenin de reytingin de para, şan, şöhret, prestij kazanmanın da en önemli yolu nitelikli bir senaryodur. Bu inanışla toplumun duygu ve düşüncelerinin de önemini unutmayarak senaryonuz ticari mi yoksa sanatsal mı veyahut üzerinde çalışmaya değer mi raporun sonuç kısmında belirtilir.  

Hizmetler - Senaryo Editörlüğü - Senaryo Doktoru

SENARYO EDİTÖRLÜĞÜ

Öykünün senaryolaştırma aşamasında yardım edilir.

Öykünüzü nasıl senaryolaştırırsınız?  Senaryo için yalnızca hikayenizin olması yeterli değildir. On yıldan fazla bir süredir senaryo yazmakla kazandığımız deneyim, size yol gösterici olacaktır.

Hizmetler - Senaryo Revize - Senaryo Doktoru

SENARYO REVİZE

Yapılan analiz doğrultusunda senaryonun arızaları tespit edilir, arızaları giderilir ve  yeniden yapılandırılır.

Hizmetler - Buluşma Noktası - Senaryo Doktoru

BULUŞMA NOKTASI

Senaryo yazarlığıyla ilgilenen amatör ve profesyonel insanların ortak buluşma noktası oluşturulur.

SENARYONUZLA İLGİLİ YARDIMA MI İHTİYACINIZ VAR?

İLETİŞİME GEÇ